Minden ami elektromos

Oled vagy Qled: ki nyeri a csúcskategóriás televíziók meccsét?

Úgy tűnik, hogy véget ért a klasszikus egy LED-es TV napja. Két elektronikai óriás, az LG és a Samsung két új tévéképernyős technológiát kínált a világnak.

 

Az LG Oled TV és a Samsung Qled megjelenése egyforma, csúcstechnológiát és új képminőséget kínál. Azonban sok ponton különböznek egymástól: színszint, betekintési szög stb. Vegyük számba , hogy mindent tudjunk az Oled és Qled tévékről . 

Hogyan válasszunk az Oled és a Qled televíziók közül? 

 Az Oled és Qled technológiák közötti különbség megértése érdekében térjünk vissza a hagyományos LED-képernyőkhöz. Ezek sematikusan két „réteget” tartalmaznak: a folyadékkristályok (LCD), amelyek megváltoztatják a színt, és a mikroszkopikus fények (LED-ek), amelyek életre hívják a képet. 

 

A Qled TV technológia ugyanezt az elvet követi. Különleges funkcióval: nanokristályokat (úgynevezett kvantumpontokat) ad hozzá, amelyek felelevenítik a színeket, és részben korrigálják a hagyományos LED-képernyők, különösen a fehérek és a feketék színproblémáit. 

 

Oled oldalán az elv alapvetően más. A LED-ek és kristályok helyett a technológia szerves fénykibocsátó diódákat használ , amelyek színt és fényt egyaránt produkálnak.

Két televízióval szembesülve több kritériumot is figyelembe kell vennie annak ismeretében, hogy melyik lesz a legmegfelelőbb. 

Fényerő és színek: Qled előny 

 A Qled televízió képének visszaadása fényesebb, mint az Oled technológiáinál. Ezek az eszközök valóban megtartják a LED-ek rendszerét, amelyek minden ragyogást adnak a filmjeinek és a kedvenc műsorainak. 

 

Másrészt az Oled kevésbé fényes, mint versenytársaik. A diódáknak valóban fényt és színt kell produkálniuk . Ezért valamivel kevésbé hatékonyak ezer lámpával ragyogni. Eredmény: általában célszerű OLED TV-t választani sötét helyeken, ahol a kép nem igényel túl nagy fényerőt. Másrészt a teljes megvilágítású otthonokhoz jobb választani egy Qled-et, amely ellensúlyozza a természetes fényt a LED-ek fényerejével. Ami a színeket illeti, a szakemberek nem jelölnek különbséget a két modell között.

Fekete: Oled előny

 

A Qledek minden bizonnyal fényesek, de hajlamosabbak a kontrasztokra, különösen a feketékre. Valójában a képernyőt megvilágító LED-ek soha nem kialszanak teljesen. Enyhén fátyollal szimulálják a feketét. Eredmény: a feketék mélysége továbbra is gyenge pontja ezeknek a modelleknek, mint a hagyományos televíziók.

 

Oled oldalán sötétebb, mint sötét! Mindegyik pixel, mind fény, mind szín, teljesen kiolthatók, és így tökéletes sötétséget utánozhatnak. Ideális kritérium a nagyon sötét környezetben játszódó akciófilmek, horrorok vagy thrillerek rajongói számára. A merítés teljes lesz!

Válaszidő: Oled előny

Az Oledek válaszideje nagyon alacsony (az egyik képről a másikra való áttérés ideje): kevesebb, mint 0,1 mikroszekundum. Ez hihetetlen folyékonyságot tesz lehetővé, nincsenek rángások ... Ideális, ha nagyon gyors akciójeleneteket és intenzív videojátékokat szeret . 

A Qleds esetében a válaszidő valamivel magasabb, így a kép simasága kissé kevésbé hatékony. Azonban még mindig alacsonyabb rendű, mint a hagyományos televíziók, ezért jó teljesítményt nyújt. 

Látószög: Oled előny

Oled oldalán a látószög tökéletes. A kanapé végén lehet, és élvezheti a képminőséget, mintha a képernyő előtt állna.

A Qled esetében viszont a szög szűkebb: helyzetétől függően romlik a nézés minősége. A fényerő csökken, a látás gyengébb. Ennek a televíziónak az ideális helyzetét a szoba közepén kell elhelyezni. Kerülje az ülések vagy a kanapé ferde elhelyezését. Helyezze őket jól a televízió elé az optimális megtekintés érdekében. 

Képernyő mérete: egyenlő 

Az Oled és a Qled technológiákat különböző márkák értékesítik, modellek sokaságával. A képernyők mérete ezért változó. Az Oled oldalán a legkisebb képernyő 44 hüvelyk (112 cm átló), míg a Qlednél 49 hüvelyk (125 cm). A két technológia 55 (140 cm) és 65 hüvelyk (165 cm) méretben is elérhető. Végül megtalálhatja ezeket a televíziókat XL méretben: 224 cm (88 hüvelyk). 

TV vastagság: Oled előny 

Az Oled képernyők általában vékonyabbak, mivel nem igényelnek háttérvilágítást (LED). Ezért tökéletesek a belsőépítészet rajongói számára. Ennek ellenére a Qled televíziók is nagyon vékonyak.